Pastwimy się nad zdjęciem

rp

M00Naszą ofiarą w tym tygodniu padło zdjęcie Aleksandra Bieleckiego. W tym przypadku wyszlismy z założenia, że wiele zdjęć, na pierwszy rzut oka niezbyt ciekawych, ma w sobie ukryty potencjał.

Zdjęcie, które przysłał Aleksander wygląda tak:

00

Panuje na nim bałagan, trudno na czymś konkretnym zatrzymać wzrok, konary drzew nikną w zbyt jasnych partiach.

Spróbujmy więc przyciemnić delikatnie zbyt jasne partie obrazu.

01 przyciemnienie jasnych partii

Trochę to pomogło, ale niewiele. Nie obejdzie się bez kadrowania. Zanim jednak przekadrujemy to zdjęcie dobrze będzie trochę wyprostować perspektywę. Widać bowiem, że zdjęcie zostało zrobione z poziomu ziemi z aparatem zadartym ku niebu. O ile w wysokim kadrze to jeszcze nie razi tak bardzo, to po przy cięciu go na wysokości będzie to bardzo uciążliwe. Niestety korekty perspektywy nie wykonamy w każdym dostępnym programie.

02 prostowanie perspektywy

Drzewa już rosną prosto. Czas więc na cięcie kadru. Uznaliśmy, że dla tego zdjęcia, najkorzystniejsza będzie panorama.

03 Kadrowanie

Teraz delikatna korekta poziomów. Przesunięcie prawej strony (prawy suwak do lewj strony) – czyli delikatne rozjaśnienie zwłaszcza ciemnych partii i skorygowanie przyciemnieniem półtonów (środkowy suwak do prawej strony).

04 korekcja poziomów obcięcie prawej strony tony średnie przyciemnione

Jeszcze trochę chili, czyli delikatne wyostrzenie. Z reguły zdjęć, gdzie jest mgła nie powinno się ostrzyć z wielu przyczyn, a najbardziej prozaiczna jest ta, że cały urok zdjęcia z mgłą, to właśnie zacieranie przez parę wodną szczegółów. W tym jednak wypadku, trzeba trochę podratować, to czego autor nie zdołała zrobić w terenie.

05 delikatne wyostrzenie

Jeszcze malutki retusz – niech to będzie test na spostrzegawczość

06 retusz znaku turystycznego

i porównajmy z tym, co było na początku

00

Zapraszamy do przesyłania swoich zdjęć w celu przedyskutowania ich na kolejnym spotkaniu klubowym.

Dodaj komentarz

Next Post

Plener na Wilkołaku

Wszystkich pasjonatów fotogarfii, zwłaszcza tych co nie mogą spać w niedzielne poranki, zapraszamy na Plener na Wilkołaku, który odbędzie się w niedzielę (20 września). Zbiórka na parkingu Biedronki (ul. Hoża) o 5:30 (rano). Jak zwykle statyw jest nieodzowny, aparat niekoniecznie.